Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 138 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

ZAPOMNIANE ZBOŻE - PROSO

poniedziałek, 24 maja 2010 17:49
Skocz do komentarzy
//

Bardzo spadła powierzchnia uprawy prosa.

Znaczący spadek powierzchni uprawy prosa to wynik jego niskiego plonowania i niskich cen skupu. Zmieniają się także nasze nawyki żywieniowe. Popularna kiedyś kasza jaglana z prosa zastępowana jest przez ryż, kaszę jęczmienną i płatki owsiane.

Gdzie uprawiać?

Najwyższe plony prosa uzyskuje się na glebach zasobnych w próchnicę kompleksów pszennych. Jednak kiedy agrotechnika i nawożenie są wykonane właściwie, może być uprawiane na glebach kompleksów żytnich. Również na glebach lekkich, na których zdolności plonotwórcze innych zbóż są ograniczone, można z powodzeniem uprawiać proso na ziarno konsumpcyjne i pastewne, na zieloną paszę czy siano.

Proso można uprawiać w całej Polsce, ale ze względu na chłodniejsze lato w rejonach północnych i na pogórzu jego okres dojrzewania przedłuża się, wpływając niekorzystnie na plony. Najlepsze warunki pogodowe występują jednak na wschodzie kraju, w pasie środkowym i południowym. Roślina ma duże wymagania termiczne i świetlne, a dosyć małe wilgotnościowe, wyróżnia się oszczędną gospodarką wodną.Nawóz na pole

Uprawa roli i nawożenie mineralne są podobne jak pszenicy jarej

Kiedy siać?

Największe plony prosa uzyskuje się, wysiewając je w trzeciej dekadzie maja. Wczesne zasiewy narażone są na wiosenne przymrozki i większe zachwaszczenie, późniejsze natomiast wpływają na trudności związane z wypełnieniem ziarna i jego dojrzewaniem..

Ochrona uprawy

Proso przy dobrych warunkach pogodowych wschodzi już po 6-7 dniach po siewie. Po ukazaniu się pierwszego liścia następuje zahamowanie wzrostu rośliny, co sprzyja rozwojowi chwastów. Aby je zniszczyć i przeciwdziałać zaskorupieniu się gleby, należy wykonać bronowanie i wałowanie kolczatką. Zwykle wystarczają dwa zabiegi w fazie krzewienia i strzelania w źdźbło. Najlepszymi przedplonami są rośliny motylkowate, okopowe i oleiste. Również zboża uprawiane w drugim lub trzecim roku po oborniku i międzyplony ozime, zbierane w pierwszej połowie maja.

Zbiór

Termin zbioru prosa przypada zwykle w trzeciej dekadzie sierpnia lub najpóźniej w pierwszej dekadzie września. Przy opóźnionych zbiorach występują dość duże straty z powodu osypywania się ziarna. Zbiór kombajnem wykonuje się w fazie pełnej dojrzałości ziarniaków z całej wiechy. Zapewnia on najmniejsze straty plonu, ale ziarno często wymaga wówczas dodatkowego dosuszania do 15%.

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  40 052  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Informacje związane z rolnictwem

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 40052

Lubię to

Więcej w serwisach WP

RTV-AGD

Pytamy.pl